56 - 41

16/02/2024 22:00 Shipping League B 23/24 12 40'

Danaos1122170656
M/Maritime1610080741

Όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου έτσι και στου δεύτερου η ομάδα της DANAOS SHIPPING πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη επί της ομάδας του M/MARITIME NAVARINO με 56-41. Με ρεκόρ 5-3 η ομάδα της DANAOS ελπίζει βάσιμα πλέον για τετράδα της Shipping League B, με τη M/MARITIME με ρεκόρ 2-8 βλέπει τις ελπίδες της να σβήνουν, χάνοντας έναν αγώνα που ήταν μεν ανταγωνιστική αλλά με μόλις 7 παίκτες ήταν δύσκολο να κερδίσουν τους ποιοτικούς αντιπάλους τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Οι άμυνες ζώνης και των δύο ομάδων επέτρεψαν πολλά ελεύθερα τρίποντα με την DANAOS να πετυχαίνει 3 και τη M/MARITIME 2. Όμως η κλειστή άμυνα της M/MARITIME δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να έχουν σκορ μέσα στη ρακέτα με το 11-16 του δεκαλέπτου να προμηνύει για ένα μεγάλο ντέρμπυ.

Μάλιστα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η M/MARITIME  πήρε διψήφια διαφορά (14-24) με τρίποντα των Ρηγόπουλο Χ. και Νακόπουλο. Η DANAOS όμως αντέδρασε άμεσα. Με πιο ορθολογικές επιθέσεις, καλή κυκλοφορία της μπάλας και πιο σφιχτή άμυνα οι παίκτες της coach Μάλαμας κυριάρχησαν στο παρκέ τα επόμενα δεκαπέντε λεπτά. Η ένταση και η ενέργεια που έβγαζαν δε ματσαρίστηκε από τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα το 14-24 να γίνει 33-26 μέσα σε πέντε λεπτά και τη DANAOS να συνεχίζει το ίδιο εντυπωσιακά και στην επανάληψη φτάνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (50-34).

Στην τέταρτη περίοδο όλα είχαν πλέον κριθεί, με τη DANAOS να κάνει συντήρηση, να ανοίγει το rotation και την M/MARITIME να μην έχει τις δυνάμεις να κυνηγήσει την ανατροπή.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Γλυκόπουλος με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ. Μίρας και Σάμιος ακολούθησαν σε απόδοση. Ρηγόπουλος και Νακόπουλος οι καλύτεροι της M/MARITIME.