67 - 44

17/11/2023 20:30 Shipping League B 23/24 2 40'

Danaos520192367
Costamare712121344

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της Costamare, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παράλληλα είχαν χαμηλά ποσοστά και το σκορ 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθη αλλά τους αντιπάλους τους να μην τα εκμεταλλεύονται, οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 5-7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλύτερα πατήματα στο παρκέ, βελτιώσαν τις τελικές επιλογές τους και συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ το οποίο ήταν  14-15 στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί όμως η Danaos ξεκίνησε να πατάει γκάζι, με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή πέρασε μπροστά και κάνοντας ένα συνολικό run 14-3 πήρε διαφορά 3 κατοχών, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 25-18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Costamare να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Danaos να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και διευρύνοντας συνεχώς την διαφορά πήραν την Νίκη.