82 - 74

25/07/2023 21:30 Play Off Summer League 22/23 40'

Danaos2617182182
LP Clinic1620191974

Στον τελικό του  Group Α τοu Summer League, οι παίκτες της Danaos επικράτησαν της LP Clinic με σκορ 82-74.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τις ομάδες να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος η οποία βασίστηκε στην καλή της άμυνα για να προηγείται με 15-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια πατώντας το γκάζι είχε ένα σερί 6 πόντων το οποίο τους έδωσε διψήφια διαφορά. Ωστόσο μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου ένα επί μέρους 5-7 των φιλοξενούμενων ήταν σημάδι της μαχητικότητας τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα λάθη βιασύνης των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να κεφαλαιοποιηθούν από τους αντιπάλους τους οι οποίοι έβλέπαν τη διαφορά να παραμένει σταθερή ως τα μισά του δεκαλέπτου (36-25). Στο υπόλοιπο, η πλευρά της LP  Clinic ανέβασε τον ρυθμό της και μείωσε στο ημίχρονο σε 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εκδήλωναν πιο σύντομες επιθέσεις με τα φάουλ τα οποία να διαπράττονται να είναι πιο σκληρά. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και ροκάνισαν τη διαφορά λίγο ακόμα στο 53-48 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι δυνατές αναμετρήσεις κάτω από το καλάθι όπως επίσης και τα πολλά φάουλ και από τις 2 πλευρές κράτησαν τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές (61-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της LP Clinic όντας καταιγιστικοί είχαν ένα επιμέρους 4-11 μέσα σε 3 λεπτά που ανέτρεψε τον αγώνα. Ωστόσο στα επόμενα 2 λεπτά οι γηπεδούχοι κατάλαβαν τον κίνδυνο και βελτιώνοντας την απόδοσή τους προηγούνταν 71-66. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι φιλοξενούμενοι έπεφτε πάνω στην πιεστική άμυνα που τους ασκούνταν και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κατεβάσουν τη διαφορά κάτω από τους 4 πόντους και περιορίστηκαν έτσι στον τίτλο της φιναλίστ.