29/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 5 40'

Danaos2014141765
Minerva Marine1411232068

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της Minerva Marine οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-68.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα καλά με σωστή κυκλοφορία της μπάλας καταφέρνοντας να αποκτούν ελεύθερα σουτ με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι και να βρίσκονται μπροστά με 10-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι επιθετικοί αποτελεσματικότητα των παικτών της Danaos συνέχισε να να κάνει τη διαφορά υπέρ τους καταφέρνοντας να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Minerva Marine εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένη επιθετικά και το σκορ τους ήταν πολύ περιορισμένο αφού είχε σχεδόν 5 λεπτά δεν κατάφεραν να μην σημειώσουν πόντο μένοντας πίσω με 28-17 στα μισά της περιόδου. Οι τελευταίοι ωστόσο κατάφεραν να μη χάσουν εντελώς την απόσταση από τις αντιπάλους τους με ένα σερί 6-0 στο τέλος της περιόδου κλείνοντας το ημίχρονο με 34-25 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Minerva εμφανίστηκαν πιο φορμαρισμένοι και κατάφεραν με ένα σερί 8-0 να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο τους αντιπάλους τους και το σκορ ήταν 38-33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και 2 ομάδες βασίστηκαν στην επίθεσή τους με την ομάδα της Minerva να συνεχίζει να κρατά το ίδιο μομέντουμ και να καταφέρνει να περάσει μπροστά με τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας να καταφέρνουν μόνο να ισοφαρίσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-48.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Minerva έχοντας πολύ καλή ψυχολογία και με δυνατή άμυνα έδειχναν ότι δεν θα παρέχονταν εύκολα σε έναν αγώνα ο οποίος είχε πλέον αποκτήσει αγώνα θρίλερ με το σκορ να είναι 55-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα σε ένα κομμάτι του αγώνα πολύ κρίσιμο, πιο αποδοτικοί εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 65 68, κάτι που ένα ημίχρονο νωρίτερα φάνταζε πολύ δύσκολο.