51 - 79

11/04/2023 20:30 Shipping League 22/23 13 40'

Danaos1416101151
Tsakos Group1228201979

Στον αγώνα μεταξύ της Danaos και της Tsakos Group, οι  δεύτεροι πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 51-79.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να επιτίθeνται  οργανωμένα. Αυτό το σύστημα όμως δεν βοήθησε καμία από τις 2 ομάδες στο σκοράρισμα τoυς αφού η παραγωγικότητα ήταν ελάχιστη και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά με σκορ 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν απάντηση σε ένα σερί 6 πόντων των αντιπάλων τους και με ένα δικό τους αντίστοιχο 4, να δείχνουν ότι θα παλέψουν για τη νίκη. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-12, σκορ υποσχόμενο για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και οι γηπεδούχοι είχαν ένα δυνατό ξεκίνημα δεν κατάφεραν να έχουν συνέχεια στο παιχνίδι τους, με τους παίκτες της Tsakos Group να είναι εκείνοι που παίρνουν το προβάδισμα και να προηγούνται με 19-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο αμφότεροι οι αντίπαλοι βασιστηκαν στην επίθεση τους με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πολύ ισχυροι σε αυτό το κομμάτι και να αποκτούν διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου 30-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Danaos εμφανίζονται αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί από αυτό τον αγώνα. Αν και κατάφεραν να κατεβάσουν έστω και λίγο τη διαφορά χάρη στο ατομικό ταλέντο τους, δεν κατάφεραν να έχουν συνέχεια και το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 37-51. Στην πορεία και οι 2 ομάδες κατέθεταν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ δοκιμάζοντας γρήγορες επιθέσεις και πολλά μακρινά σουτ. Σε αυτό το σημείο οι παίκτες των φιλοξενούμενων αποδείχθηκαν πιο αποδοτικοί από τους αντιπάλους τους και ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (40-60)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι πέρα από τη μεγάλη διαφορά στο σκορ είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση λόγω του μικρού βάθους στο ροτέισον τους. Αυτό επέτρεψε στην προπορευόμενη ομάδα χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα να κρατήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και να προηγείται με 46-69 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και οι 2 πλευρές συνέχισαν να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό σεβόμενοι το άθλημα προσφέροντας σε όλους έναν συναρπαστικό αγώνα.