48 - 78

14/02/2023 22:00 Elite League 22/23 3 40'

Deloitte131471448
Σκλαβενίτης2216271378

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Σκλαβενίτης οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-78.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να κρατήσουν κλειστούς τους χώρους. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 2 λεπτά βρισκόταν μπροστά με σκορ 0-4 και μέχρι να φτάσουμε στο 5ο λεπτό είχα διευρύνει το προβάδισμά τους σε 5-12. Στη συνέχεια αν και οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους συνεισφέροντας στην παραγωγή ενός καλό θεάματος και από τις 2 πλευρές, δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Αντιθέτως αυτή, αυξήθηκε σε διψήφια επίπεδα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 13-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε να είναι γρήγορος κάτι το οποίο στο συγκεκριμένο κομμάτι βοήθησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την δίλεπτη αστοχία των αντιπάλων τους και στα μισά της περιόδου είχαν μειώσει σε 20-27. Στο υπόλοιπο, παρά τις δυνατές άμυνες που και οι 2 πλευρές προέβαλαν οι επιθέσεις τους κατάφεραν να δημιουργούν όμορφες ευκαιρίες οι οποίες έφεραν το σκορ στα 27-38 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Σκλαβενίτης μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και το κατάφεραν αφού είχαν σαν αφετηρία το ξεκίνημα, με σερί 5 μαζεμένων πόντων πέτυχαν στο 25ο λεπτό να βρίσκονται μπροστά με 31- 53.  Στη συνέχεια, τα πολλά λάθη στην επίθεση και τις πάσες από τους παίκτες της Deloitte, σφράγισαν την ήττα τους αφού η διαφορά διαρκώς ανέβαινε κάνοντας την υπόθεση νικη για αυτούς αδύνατη (34-65).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά αλλά οι αντίπαλοί τους ήταν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν και σε αυτό το κομμάτι. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 40-69. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά αν και οι γηπεδούχοι είχαν ένα σερί 8 πόντων. Αυτό δεν στάθηκε ικανό για κάτι καλύτερο από μία ήττα με 30 πόντους διαφορά.