38 - 32

14/11/2022 22:00 Group C 22/23 3 40'

Deloitte7148938
Bureau Veritas898732

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte  και της Bureau Veritas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-32.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη για να αποκρούσουν τις οργανωμένες άμυνες. Οι παίκτες εμφανίστηκαν νωθροί επιθετικά αφού επί  150 δευτερόλεπτα δεν σημείωσαν σκορ το οποίο ήταν 5-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι 3 λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, στο 11ο λεπτό συγκεκριμένα, το σκορ ήταν ισόπαλο για να ακολουθήσει 4λεπτη ανομβρία και το σκορ ήταν 9-9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην με τις γρήγορες επιθέσεις να παίρνουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Κύριο ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα 2 μαζεμένα τρίποντα των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-17.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, το γρήγορο τέμπο του αγώνα αποδιοργάνωσε τις επιθέσεις και κυρίως των φιλοξενούμενων που για 2 λεπτά έμειναν στο 0 και το σκορ ήταν 26-19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, τα φάουλ ανέκοπταν τις επιθέσεις που έστω και σε μικρό βαθμό μείωσαν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες έπαιζαν με γρήγορο ρυθμό που τους οδηγούσαν σε αστοχία που κρατούσε τον αγώνα αμετάβλητο και το σκορ ήταν 31-27 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο αγώνας πήρε χαρακτήρα θρίλερ αφού 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η διαφορά ήταν στους 3 υπέρ των γηπεδούχων, χωρίς να απειληθούν περαιτέρω, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-32.