44 - 50

05/04/2022 21:30 Elite League 21/22 12 40'

Deloitte15911944
Deree135221050

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της  Deloitte  και της Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-50

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες των 2 ομάδων, ξεκίνησαν με άμυνα man to man. H ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά και λειτούργησε καλύτερα αμυντικά ήταν η γηπεδούχος που με σκορ 6-1 πήρε μια αρχική διαφορά, που συνέβαλλε στο σκορ να είναι 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το γρήγορο τέμπο που κυριαρχούσε σε όλο το δεκάλεπτο ενίσχυσε το παιχνίδι και των γηπεδούχων που σταδιακά κατάφεραν και πλησίαζαν στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο κρύες στο παρκέ με τους γηπεδούχους για 2 λεπτά να μένουν χωρίς πόντο ενώ οι αντίπαλοι έβαλαν μόλις 2. Η εικόνα των ομάδων μέχρι τα μισά της περιόδου δεν άλλαξε καθώς οι παίκτες του Deree δεν κατάφεραν μέχρι τότε να βρουν σκορ δεχόμενοι μόλις 4. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πρέσαραν σε όλο το γήπεδο με σκοπό να γίνουν πιο απειλητικοί, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-18.

Στο 2ο ημίχρονο, οι ομάδες βγήκαν πιο φρέσκες και έδωσαν μια πρόσθετη δυναμική στον αγώνα με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν και το σκορ ήταν 33-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το συνεχές πρεσάρισμα των τελευταίων οδήγησε στο ισόπαλο 33-33 που τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου η οποία και έκλεισε με σκορ 35-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με τα ίδια στάνταρ απόδοσης και συνέχιζαν να αυξάνουν τη διαφορά φτάνοντας στο +7 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (38-45). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο ήταν αμοιβαίο καθώς οι παίκτες τα έπαιζαν όλα για όλα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο -4 1 λεπτό πριν τη λήξη αλλά η σωστή διαχείριση των αντιπάλων τους δεν τους έδωσε περιθώρια για κάτι περισσότερο.