DEREE – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

16/05/2017 20:30 League A 16/17 40'

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ του DEREE και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, επέλεξαν οεγανωμένες επιθέσεις, σημάδεψαν συστηματικά τους ψηλούς τους και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 6 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του Deree άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ αλλά και ο ΔΣΑ προσαρμόστηκε απέναντι στην ζώνη και με τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. πήρε προβάδισμα 10 πόντων, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε man και άσκησαν full press αλλά οι αντίπαλοι τους και πάλι με καλό spacing και καθαρό μυαλό διατήρησαν προβάδισμα 3+ κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά στα πρώτα 3 λεπτά, με το παιχνίδι να έχει πιο γρήγορο τέμπο και τα ποσοστά ήταν χαμηλά, αλλά στην πορεία το Deree άρχισε να ευνοείται από αυτον τον ρυθμό και με 2 σερί τρίποντα των Ραλλάλη Χ. και Ελέζογλου Δ. μείωσε σε 2 κατοχές, με τον ΔΣΑ να αρχίζει να επηρεάζεται από την πιεστική άμυνα των αντιπάλων και έχοντας μόλις 6 πόντους στην περίοδο, είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα 3 λεπτά αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν με πρωταγωνιστή τον Πηλοίδη Λ. να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό αμυντικά και στα ριμπάουντ, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την ομάδα του ΔΣΑ η οποία άρχισε να βρίσκει διαδοχική παραγωγή από βολές του Παπαδάκου Λ. και κλεψίματα και καλάθια του Καραμπά Φ., με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και πάλι στις 3 κατοχές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 33 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του Deree άρχισαν και πάλι να προσπαθούν να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι αλλά επιθετικά συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν αλλά τελικά με ένα δύσκολο buzzer beater τρίποντο του Ελέζογλου Δ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 32 – 38.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το Deree με το καλημέρα άσκησε και πάλι full press, οι άμυνες και από τις δύο πλευρές ήταν καλές αλλά οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με assist του Κριτσαντώνη Π. και τρίποντο του Αντωνόπουλου Φ. μείωσαν σε 2 πόντους, ενώ παράλληλα συνέχισαν με την συμβολή του Πηλοίδη Λ. να ελέγχουν τα ριμπάουντ, με τον ΔΣΑ να περιορίζεται σε έναν μόλις πόντο και το σκορ ήταν 38 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο Αντωνόπουλος Φ. συνέχισε να βρίσκει τα πατήματα του και το Deree συνέχισε να ασκεί full press αλλά και οι παίκτες του ΔΣΑ προσπάθησαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό του αγώνα επιλέγοντας μεγάλες επιθέσεις, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και το σκορ το οποίο με κλέψιμο και coast to coast του Ελέζογλου Δ. διαμορφώθηκε σε 43 – 44 με 1:30” και με κλέψιμο και assist του Ραλλάκη Χ. και καλάθι του Δρίτσα Π. το Deree πέρασε μπροστά με σκορ 45 – 44 και 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Κόλλιας Κ. ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης διαμορφώνοντας το σκορ σε 45 – 46 με 45¨ και κατοχή για Deree το οποίο είχε 3 ευκαιρίες μέχρι την λήξη να ξαναπάρει το προβάδισμα αλλά τελικά οι άμυνες επικράτησαν, με το σκορ να παραμένει το ίδιο και ο ΔΣΑ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πηλοίδης Λ. με 6 και Δρίτσας Π. με 6, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Χριστιανόπουλος Α. με 11 (3) και Καραμπάς Φ. με 6 πόντους αντίστοιχα.