69 - 80

03/03/2018 15:30 Elite League B 17/18 40'

Deree1421161869
DHL1321212580

Στον Αγώνα μεταξύ του DEREE και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 80.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο από την αρχή επέβαλαν γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και το σκορ ήταν 10 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το τέμπο έπεσε ελαφρώς, το DEREE άσκησε πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, η DHL όμως αντέδρασε καλά και μείωσε, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με βολή του Παπαδάκη Θ. οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, οι αντίπαλοι τους άσκησαν full press αλλά η DHL αντέδρασε και πάλι καλά και το έσπασε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, επιλέγοντας σετ κυρίως επιθέσεις και έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι 23 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι απέκτησε και πάλι φρενήρη ρυθμό, με πολύ γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, με τους παίκτες του DEREE όμως να μην έχουν καθαρές επιλογές και ποσοστά στις οργανωμένες επιθέσεις τους και τους παίκτες της DHL να κάνουν εξαιρετική δουλειά απέναντι στο press των αντιπάλων με αποτέλεσμα να πάρουν και να διατηρήσουν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου διαφορά 2 – 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γκαλτσής, Αντωνόπουλος