Deree182281765
DHL1716111660

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ του DEREE και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε γρήγορες και ποιοτικές επιθέσεις, με τα ποσοστά όμως να μην είναι πολύ καλά και το σκορ έγινε 7 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η DHL βρήκε πατήματα και με 5 σερί πόντους και ένα τρίποντο του Παπαδάκη Θ. πέρασε μπροστά αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα με δικό τους σερί, η παράγωγή και τα ποσοστά βελτιώθηκαν αισθητά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος και οι άμυνες παρέμειναν δυνατές αλλά καθαρές, οι δύο ομάδες συνέχισαν να μένουν κοντά, να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της DHL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου και κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 33) καθώς και στην 3η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 48 – 44), αλλά παράλληλα δεν μπήκαν καλά στο 4ο Δεκάλεπτο βλέποντας την διαφορά να ανεβαίνει σε 10+ πόντους με 5 λεπτά για λήξη και τους παίκτες του DEREE να κερδίζουν (με πολυπρόσωπη συμβολή του Ελέζογλου Δ.) την μάχη από την γραμμή των 3 πόντων, ενώ παράλληλα ευνοήθηκαν από το γρήγορο τέμπο με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 2 – 3 κατοχών σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στον Τελικό.

Διαιτητές: Σκούτας, Μακρής, Δελδήμος