58 - 77

01/12/2018 15:30 Elite League 18/19 5 40'

DHL1014181658
Deree2217172177

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 77.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man (με το DEREE να ασκεί press από τα πρώτα 2 λεπτά), ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο ρυθμός ήταν γρήγορος από την αρχή και οι πάικτες μπήκαν με καλά πατήματα αλλά το DEREE ευνοήθηκε από το γρήγορο παιχνίδι και με 3 σερί assist του Μπελεξή Α. διαμόρφωσε το σκορ σε 4 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο παρέμεινε ίδιο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σημαδέψουν τον Τσούνη Μ., και βρήκαν λύσεις ενώ παράλληλα πίεσαν και αυτοί την μπάλα και τις πρώτες πάσες αλλά οι αντίπαλοι τους έχοντας καλύτερο ρυθμό και πιο πλυπρόσωπη επίθεση έκλεισαν την περίοδο με σκορ 10 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η DHL γύρισε σε ζώνη 2 – 3 από την αρχή, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα, με το DEREE όμως να αντιδρά με goal foul του Καραγιάννη Κ., οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, όμως οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν και πάλι το παιχνίδι τους και το σκορ ήταν 19 – 32 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου ο τρόπος παιχνιδιού έμεινε ίδιος, η DHL συνέχισε να βασίζεται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι και πάλι είχαν μεγάλη παραγωγή από assist κλείνωντας το ημίχρονο με σκορ 24 – 39.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερά μία διψήφια διαφορά και να δείχνουν πως έχουν τον έλεγχο του αγώνα (με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 56), μέχρι το τελευταίο Δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν με πολύ καλύτερη συγκέντρωση και με 2 σερί τρίποντα του Μανωλέα Ν. μείωσαν σε 9 πόντους και στην συνέχεια με πολύ καλό οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι του Βλαχάκη Χ. μείωσαν σε 53 – 59 με 5′ για λήξη. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, η DHL ευνοήθηκε από αυτό και μείωσε περαιτέρω σε 55 – 59 με 4′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά ο Αντωνόπουλος Φ. πήρε φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 σερί τρίποντα έδωσε και πάλι προβάδισμα 10+ πόντων στην ομάδα του η οποία διατηρώντας την έως το τέλος πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης Χ. με 22 (4) και Τσούνης Μ. με 16, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνόπουλος Φ. με 20 (6) και Κουβούσης Σ. με 20 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής Χ., Σκουλαρίκης Δ.