69 - 66

03/04/2022 14:30 Elite League 21/22 10 40'

Deree825111769
Motor Oil179161766

Στον Αγώνα της 10ης αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της  Deree και της Motor Oil οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-66.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man, για να μπορέσουν να αμυνθούν επιτυχημένα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο σκορ με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν αρκετά τρίποντα. Το σκορ ήταν  6-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι, ασκούσαν πίεση στο σε όλο το γήπεδο χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα και αποτελεσματικότητα στη επίθεση τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες επιμένουν στα αμυντικά τους πλάνα και στην ένταση του ρυθμού του αγώνα. Οι παίκτες της Deree ανέβασαν το ρυθμό τους και πλησίασαν στο σκορ φτάνοντας  στα μισά της περιόδου να υπολείπονται 4 πόντων 17-21. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το πρεσάρισμα των γηπεδούχων έπιασε τόπο και  λίγο πριν το τέλος των 3λεπτών  για το  ημίχρονο, πέρασαν μπροστά με 22-21 και δεν σταμάτησαν να παρουσιάζουν την ίδια δυναμική μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-26).

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες αποφάσισαν να κατεβάσουν το ρυθμό του αγώνα και να παίξουν πιο οργανωμένα στην ανάπτυξη τους  που επέτρεψε στους γηπεδούχους να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και το σκορ ήταν  41-31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, τα πολλά φάουλ κυριάρχησαν στον αγώνα από αμφότερα τα στρατόπεδα, με τούς φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η αλλαγή σε ζώνη από τους γηπεδούχους τους έκανε να απωλέσουν το προβάδισμα που είχαν με σερί  0-6 στα πρώτα 2 λεπτά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια κατάφεραν να περάσουν μπροστά 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα (49-50). Δύο λεπτά περίπου πριν το τέλος του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα πέρασε μπροστά με 58-56. 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα διαμορφώθηκε το 59-59 που έμελλε να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στη παράταση, 140 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 67-62 που τους έδωσε μια ισχυρή παράσταση νίκης όπου παρά το 0-4 σερί που δέχτηκαν, δεν τους επηρέασε και με καλάθι μισό λεπτό πριν το τέλος κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα