ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΗΜΕΡΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ Η DHL!

12/11/2017 15:00 Elite League B 17/18 40'

DHL1228121971
Grant Thornton211082160

Έχοντας τον Παπαδάκη σε μεγάλα κέφια – πέτυχε τους μισούς από τους πόντους της ομάδας του- η DHL έκαμψε την αντίσταση της Grant Thornton  με 71-60 , πετυχαινοντας το 2 στα 2 στην νέα σαιζόν.

Στο 1ο δεκάλεπτο η Grant Thornton μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε χωρίς να βγάλει αιφνιδιασμό να πετύχει 21 πόντους στο καλάθι της DHL. Mε screen πάνω στην μπάλα και βγαίνοντας στα πλάγια οι Φέσκος και Τζαβάρας «πυροβολούσαν» συνεχώς. Ενώ την ίδια στιγμή έπαιζαν καλή άμυνα αναγκάζοντας την DHL να βρίσκει πόντους χάρη στα drives του ευέλικτου Παπαδάκη.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Grant Thornton συνέχισε το πλάνο με  τις γρήγορες επιθέσεις των 10-11 δευτερολέπτων αλλά αυτή την φορά η DHL  έπαιξε δυνατή άμυνα πάνω στο σουτ αναγκάζοντας αρχικά τους φιλοξενούμενους να μην έχουν εύκολο σουτ και να χαλάσουν τα καλά στατιστικά του 1ου δεκαλέπτου και στην συνέχεια να τους οδηγούν σε μεγαλύτερες επιθέσεις θέλοντας να τους κουράσουν. Το πλάνο αυτό της DHL σε συνδυασμό με τον αφηνιασμένο στην επίθεση Παπαδάκη (20 πόντους στο δεκάλεπτο) οδήγησαν την DHL σε πλήρη come back με σκορ  δεκαλέπτου 28-10 κλείνοντας το ημίχρονο με 40-31.

Το 3ο και το 4ο δεκάλεπτο είχαν την ίδια εικόνα με την DHL να ελέγχει τον ρυθμό και με τους Καρμόγιαννη και Κουβαρά να βοηθούν με τους πόντους τους να διατηρηθεί η διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος, την ίδια στιγμή που η Grant Thornton έδειχνε να μην έχει ανάσες  και να βρίσκει διέξοδο στις προσπάθειες 3 πόντων χωρίς όμως να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα (6/27).

Από την DHL πολυτιμότερος παίκτης ήταν όπως προείπαμε  ο Παπαδάκης με 36π (2) ενώ διακρίθηκαν και οι Καρμόγιαννης 12π και Κουβαράς 8π. Από την Grant Thornton διακρίθηκαν οι Φέσκος με 23π (2), Βέργος 14π (2) και Τζαβάρας με 13π (2).

Διαιτητές : ΚΑΛΟΓΡΙΑΣ – ΜΑΡΤΙΝΑΚΟΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Χαλατσιάδης Β. (DHL) : “ Είμασταν λίγο μουδιασμένοι στην αρχή μετά  φτιάξαμε την άμυνα μας, είχαμε σε καλή μέρα τον Θοδωρή (Παπαδάκη) ο οποίος πήρε πάνω του το παιχνίδι και έτσι τα παιδιά μου έκαναν δώρο την νίκη για την γέννηση των δίδυμων παιδιών μου.…

Φέσκος Θ.( Grant Thornton): “Το παιχνίδι πήγε πολύ καλά στην αρχή όπου  μπήκαμε δυνατά. Μετά στο ημίχρονο μας έφτασαν, εμείς δεν είχαμε ενέργεια γιατί είμασταν κ λιγότεροι πάικτες και έτσι μας νίκησαν. Πιστεύω ότι αν δεν είχαμε τις ελλείψεις μας το παιχνίδι θα ήταν πιο ανταγωνιστικό και το σκορ θα ήταν πολύ κοντά…