72 - 70

18/05/2019 16:00 Play Off Elite League 18/19 40'

DHL2221111272
Τοξότης1413251870

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της DHL και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η DHL μπήκε πολύ δυνατά, με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ξεκίνησε με run 8 – 0 και το σκορ έγινε 12 – 2 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν επιθετικά, γύρισαν την μπάλα και βρήκαν λύσεις μην δίνοντας ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς στους αντιπάλους τους οι οποίοι όμως διατήρησαν διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 22 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές, με την ομάδα της DHL να κυριαρχεί κυριολεκτικά στο 2ο Δεκάλεπτο ανεβάζοντας την διαφορά σε 15 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 43 – 27. Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ έδειξαν μεγάλη θέληση και χαρακτήρα, δεν άφησαν το παιχνίδι και με βελτιωμένη άμυνα και επιστροφές καθώς και με μεγάλο πρωταγωνιστή επιθετικά τον Κερατσά Κ. κατάφεραν να κάνουν ένα εντυπωσιακό run 11 – 25 και να μειώσουν σε μία κατοχή, με το σκορ να είναι 54 – 52 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο αργό τέμπο, σετ κυρίως επιθέσεις, οι δύο ομάδες neck and neck παίζοντας ποιοτικό μπάσκετ, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 64 – 59 με 5′, 66 – 64 με 4′, 66 – 66 με 3′ και 71 – 69 με 2′ για λήξη. Στα τελευταια 2 λεπτά το παιχνίδι για γερά νεύρα, ο ΤΟΞΟΤΗΣ άσκησε full press και με βολή του Κερατσά Κ. το σκορ έγινε 72 – 70 με 1′, με τις άμυνες στην πορεία να κυριαρχούν, το σκορ έμεινε ίδιο με 7” και τελευταία κατοχή για ΤΟΞΟΤΗ στην οποία ο Ασημάκης Ν. επιχείρησε drive στο οποίο όμως αστόχησε με αποτέλεσμα η ομάδα της DHL να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει την Νίκη και την Πρόκριση.

Διαιτητές: Φασόλης, Τηγάνης Ι.