01/12/2019 15:45 Super League A 19/20 5 40'

Team1234OTT
DHL162510151480
EY131612251076

Για την πέμπτη αγωνιστική της Super League η ομάδα της DHL υποδέχθηκε την EY και πήρε την τρίτη φετινή της νίκη στην παράταση με σκόρ 80-76. Για τους γηπεδούχους ο Βλαχάκης με 27 και ο Παπαδάκης με 29 πόντους αντίστοιχα πέτυχαν πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι με δυνατό ξεκίνημα προηγήθηκαν με σκόρ 4-11 άλλα οι γηπεδούχοι με πόντους των Παπαδάκη και Βλαχάκη πέρασαν μπροστά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 16-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της DHL καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν σε αυτό το χρονικό διάστημα 25 πόντους ενώ με καλή άμυνα κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους και ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 41-29.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους αλλά μετά τα μέσα της περιόδου έμειναν χωρίς σκόρ και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και έριξαν τη διαφορά στους 10. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 51-41.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μειώνουν την διαφορά και με άμυνα ζώνης προβλημάτισαν την DHL που έκανε κακές επιλογές στην επίθεση. Το σκόρ στο 2:37 ήταν 59-60. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με βολές και δίποντο του Παπαδάκη και του Τσούνη αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Παπούλια και Νεοφύτου ισοφάρησαν και έστειλαν το μάτς στην παράταση.

Στην παράταση οι ομάδες ήταν κοντά στο σκόρ αλλά τελικά οι γηπεδούχοι με εύστοχες βολές κατάφεραν να προηγηθούν με 4 πόντους, διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το ρόζ φύλλο με σκόρ 80-76.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης με 27 (1) και Παπαδάκης με 29 , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τρόντζος με 16 (1), Παπανδρέου με 21 (1) και Νεοφύτου με 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής, Τερζής