57 - 80

25/11/2018 14:15 Elite League 18/19 4 40'

DHL151891557
Eurobank2020241680

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 80.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ ενέργεια από την αρχή, πίεσαν για αιφνιδιασμούς αλλά η EUROBANK ευνοήθηκε από το γρήγορο τέμπο παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 7 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η DHL αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Τσούνη Μ. βρήκε λύσεις ενώ παράλληλα βελτίωσε και τις επιστροφές της, μειώνοντας σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να έχει περισσότερες σετ επιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί καλάθια του Μυλωνά Ν. στο τελευταίο λεπτό έκλεισαν την περίοδο με σκορ 15 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η DHL με drive και αμέσως μετά με assist του Βλαχάκη Χ. και 2 τρίποντα του Μπουτσικάκη Π. έκανε run 8 – 0, με την EUROBANK να μένει χωρίς σκορ για 2+ λεπτά, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ και το σκορ ήταν 28 – 26 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν οργανωμένο και καλό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους όμως να γυρίζουν σε man, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, ανεβάζοντας ξανά την διαφορά σε 2 κατοχές και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 33 – 40.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η EUROBANK μπήκε με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και με ένα run στα πρώτα 2 λεπτά ανέβασε την διαφορά διψήφια επίπεδα και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή (και πολύπλευρη προσφορά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά του Κοντοπάνου Σ.) πήρε προβάδισαμα 15+ πόντων, με την 3η περιοδο να κλείνει με σκορ 42 – 64. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της DHL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε κανένα σημείο και τους παίκτες της EUROBANK να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης Χ. με 17 (1) και Μπουτσικάκης Π. με 11 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 22 (1) και Χεργκελετζής Χ. με 18 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Παπαχρήστου Δ.