29/02/2024 21:30 Shipping League B 23/24 12 40'

Diana1917141868
Costamare0616161755

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της DIANA με 68-55 επί της COSTAMARE το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του ΟΑΚΑ. Έτσι με ρεκόρ 5-5  η ομάδα της DIANA συνεχίζει να ελπίζει για την τετράδα με την COSTAMARE να έχει ρεκόρ 1-8 και να βλέπει πλέον την ελπίδα της τετράδας να σβήνει οριστικά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το πιο καθοριστικό καθώς ήταν αυτό που η DIANA πήρε τη διαφορά που διατήρησε στη συνέχεια σε όλον τον αγώνα. Με ένα εντυπωσιακό 8-0 στο πρώτο πεντάλεπτο η DIANA έδειξε πως θα είναι αυτή το αφεντικό στον αγώνα, με την COSTAMARE να δυσκολεύεται πολύ στην αρχή να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Η διαφορά μάλιστα έφτασε τους 13 πόντους για το 19-6 του δεκαλέπτου.

Η COSTAMARE έβγαλε μια αντίδραση έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Javier στο δεύτερο δεκάλεπτο με 13 πόντους, όμως η DIANA είχε τον Καρτάνο σε καλή βραδιά, πέτυχε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει τη διαφορά για το +14 του ημίχρονου (36-22).

Ο Javier συνέχισε να έχει επαφή με το καλάθι της DIANA, όμως οι γηπεδούχοι με περισσότερες επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεπαν να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια μεγέθη. Έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο με τη DIANA να διατηρεί εύκολα μια διαφορά στους 12-16 πόντους και το 68-55 να έρχεται φυσιολογικά.

Ντούνης, Καρτάνος και Κόνδρας οι καλύτεροι των νικητών, ο καλύτερος του αγώνα έστω και από την πλευρά των ηττημένων ο Javier με 39 πόντους!