63 - 57

12/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

Diana1017122463
Intralot0713122557

Σε ένα πολύ όμορφο αγώνα η ομάδα της DIANA (Shipping League B) κέρδισε με 63-57 την ομάδα της INTRALOT (Commercial League B) και πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup C, όπου την περιμένει η ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ.  Το παιχνίδι ήταν από τα πιο όμορφα του θεσμού μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλο πάθος και επιθυμία για τη νίκη, και οι δύο κάλλιστα θα μπορούσαν να την είχαν κατακτήσει, όμως η DIANA έκανε κάποιες λεπτομέρειες καλύτερα και δίκαια πέρασε στην επόμενη φάση.

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι στο φτωχό 2-2. Σταδιακά και οι δύο μπήκαν στο ρυθμό του αγώνα, βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις, με το τρίποντο του Καρτάνου να κάνει τη διαφορά (10-7).

Η DIANA πέτυχε άλλα δύο τρίποντα (φτάνοντας τα τρία σερί) βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, με την INTRALOT όμως να απαντάει και αυτή με το ίδιο νόμισμα, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν την επιθετική τους απόδοση. Η DIANA όμως ήταν πιο αποτελεσματική και με το επιμέρους 17-13 ανέβασε τη διαφορά στο +7 (27-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο παίχτηκε μάχη σώμα με σώμα, με την DIANA να κρατάει την πρωτοπορία στις 3 κατοχές (33-25) και την INTRALOT να μην εγκαταλείπει την προσπάθεια να μειώσει παραπάνω και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης (39-32).

Τα καλάθια πήραν πραγματικά φωτιά στην τελική ευθεία του αγώνα με το επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι το εντυπωσιακό 24-25. Η DIANA κράταγε τη διαφορά φτάνοντας και το διψήφιο μέγεθος (51-41) με την INTRALOT όμως να μην παρατάει τα όπλα, να πετυχαίνει 4 σερί τρίποντα και να μειώνει, με το χρόνο όμως που απόμενε να μην της επέτρεπε την ολική ανατροπή.

Καψής, Φουρναράκης και Κόνδρας Νίκος Α. οι καλύτεροι των νικητών, Βογιατζής και Χουλιαρόπουλος ξεχώρισαν για την INTRALOT.