04/11/2017 19:00 Super League B 17/18 40'

Chronotechnica Dinosaurs211781662
Frezyderm2017233494

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 94.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν ζεστοί στο παρκέ, πίεσαν το τέμπο και έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες έχοντας εξαιρετικά ποσοστά, με διαδοχικές assist του Γκοτζή Ν. η FREZYDERM πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά και οι DINOSAURS με διαδοχικές λύσεις από τον Μουρμούρη Π. πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 13 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες όμως να δυναμώνουν, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά διατηρώντας πολύ καλό ρυθμό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν ζεστοί στο παρκέ, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μουρμούρη Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης χρεώθηκε με 3ο φάουλ, οι φιλοξενούμενοι άσκησαν full press με παγίδες και έβαλαν διαδοχικές άμυνες και με 3 σερί πόντους του Σαρλή Β. μείωσαν σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 28 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της FREZYDERM συνέχισαν το run και με assist του Ψαρρού Γ. και τρίποντο του Γκοτζή Ν. ισοφάρισαν, με τις άμυνες και πάλι να έχουν δυναμώσει και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38 – 37.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με 2 βολές του Μελά Ν. και αμέσως μετά goal foul του Ψαρρού Γ. πήραν διαφορά 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με δικό τους run αλλά και πάλι η FREZYDERM με 5 σερί πόντους του Μεταξά Μ. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 44 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της FREZYDERM συνέχισαν να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές, περισσότερες assist και πιο πολυπρόσωπη επίθεση διατηρώντας μία διαφορά 3 κατοχών σε αντίθεση με τους παίκτες των DINOSAURS οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 46 – 60.

Στο τελευτάιο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν ή να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και τους παίκτες της FREZYDERM να συνεχίζουν να παίζουν πολύ όμορφο και καλό μπάσκετ και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μελά Ν. κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΟΥΡΜΟΥΡΗΣ Π. με 24 (1) και ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Θ. με 15, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΨΑΡΡΟΣ Γ. 18 (2) και ΜΑΤΖΟΥΡΙΔΗΣ Δ. με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ρηγόπουλος

Γκοτζής Νικόλαος (Παίκτης FREZYDERM)

‘’Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένας γρίφος για εμάς , παρόλο που γνωρίζαμε τον αντίπαλο. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε προβάδισμα , πάρα μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο οπού θεωρώ ότι μπήκαμε αρκετά συγκεντρωμένοι, παίξαμε πολύ σωστή άμυνα  και βάλαμε τις βάσεις να έχουμε ένα εύκολο β ημίχρονο παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη  σε ένα δύσκολο όμιλο με αρκετές γνώριμες ομάδες  Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για πρεμιέρα , καλή συνέχεια στα παιδιά , και καλό πρωτάθλημα να έχουμε όλοι με υγεία, χωρίς τραυματισμούς!’’