61 - 85

25/04/2023 20:30 Shipping League 22/23 11 40'

DNV1014181961
Tsakos Group2323221785

Στον αγώνα μεταξύ της DNV και της Tsakos Group, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 61-85.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να θωρακιστούν απέναντι στις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Αυτές εκδηλώνονταν με αργό ρυθμό ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν σκορ. Τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 7-4. Στη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία εξαιτίας της αντίπαλης αστοχίας επί 4 λεπτά να επιτεθούν με όλες τους τις δυνάμεις και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 10-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τις 2 ομάδες να κάνουν πολλά φάουλ. Αυτό οδήγησε τους παίκτες της Tsakos Group να δοκιμάσουν αρκετά τρίποντα που τους έδωσαν σκορ και προηγούνταν στα μισά της περιόδου με σκορ 13-32. Στο υπόλοιπο της περιόδου ένα σερί 6 πόντων των φιλοξενούμενων αποτέλεσε δείγμα της διάθεσης τους να καθαρίσουν τον αγώνα από νωρίς. Ο ρυθμός έπεσε με αρκετά λάθη να να συμβαίνουν και από τις 2 πλευρές ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα προβάδισμα 22 πόντων στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου 24-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες εμφανίστηκαν με διάθεση για μπάσκετ παίζοντας γρήγορα. Αυτό σε κάθε περίπτωση φάνηκε ότι ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι συνέχισαν να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και προηγούνταν με 27-56 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι προσπάθειες των παικτών της DNV για να μειώσουν τη διαφορά έπεσαν στο κενό καθώς οι παίκτες της Tsakos Group δεν ήθελαν να τους αφήσουν κανένα περιθώριο για κάτι τέτοιο. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 42-68.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό ξεκίνημα και βρήκαν την ευκαιρία να κατεβάσουν τη διαφορά αφού οι αντίπαλοι τους είχαν σκοράρει μόλις ένα πόντο για 4 λεπτά. Και πάλι όμως οι παίκτες της Tsakos Group πλήγωσαν την αντίπαλη άμυνα και προηγούνται με 48-73 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου θέλησαν να κλείσουν τον αγώνα δυναμικά αλλά η κυριαρχία των αντιπάλων τους ξανά μηδένισε τον αντίκτυπο στον πίνακα του σκορ.