58 - 59

16/06/2022 20:30 Play Off Shipping League A 21/22 0'

EastMed1214112158
Angelicoussis Group179191459

Στον αγώνα  μεταξύ της Eastmed και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-59.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με man to man άμυνα σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που σχημάτιζαν ζώνη. Οι άμυνες πήραν καλό βαθμό σε αυτό το σημείο αφού κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και προκαλούσαν νευρικότητα. Το σκορ ήταν  4-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες κυκλοφορούσαν τη μπάλα όμορφα  αλλά η ομάδα που έκανε τη διαφορά ήταν η Angelicoussis Group όπου με τα επιθετικά τους ριμπάουντ έκαναν ένα σερί 3-9 στο κλείσιμο της περιόδου και φτάνοντας το σκορ στο 12-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε ταχύτερος που ευνόησε την Eastmed που τους οδήγησε σε 12-0 σερί και πήραν προβάδισμα 7 πόντων αλλά η απάντηση ήρθε  και το σκορ ήταν  24-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες σίγησαν λόγω της μεγάλης προσπάθεια που είχαν καταβάλλει για να φτάσουν τους αντιπάλους τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορμητικά στο παρκέ όπου με όπλο τους αιφνιδιασμούς σημείωσαν  σερί 0-11 και το σκορ ήταν  30-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πέτυχαν 5 πόντους που τους έφεραν πιο κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό με δυνατές άμυνες όπου οδήγησε τις ομάδες σε ισορροπημένο σκορ το οποίο ήταν  47-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, η πίεση ήταν πολύ υψηλή που επηρέαζε τη παραγωγικότητα τους. Η ομάδα που χρειαζόταν πιο πολύ το σκορ ήταν η γηπεδούχος όπου λόγω κούρασης έχασε κρίσιμα σουτ, με σημαντικότερο το τελευταίο με το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 58-59.