03/03/2023 19:00 Shipping League 22/23 16 40'

EastMed1619152171
Erma First41410634

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Eastmed και της Erma First, οι πρώτη πήραν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-34.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα και βρίσκονταν κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 6-2. Στη συνέχεια οι οι 2 ομάδες βασίστηκαν στις μεγάλες επιθέσεις για να πετύχουν σκορ. Αυτή η οποία ήταν πιο πετυχημένη ήταν η γηπεδούχος η οποία με ένα σερί συνολικό των 11 πόντων προηγούνταν 16-4

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αλλάζουν την άμυνά τους σε ζώνη προκειμένου να βελτιώσουν την αμυντική τους απόδοση. Αυτή του σε κίνηση εμφάνισε θετικό πρόσημο αφού περιορίστηκε το αντίπαλο σκοράρισμα κρατώντας  ταυτόχρονα  μια όχι και τόσο μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους τους. Το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 23-12. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Eastmed με ωραίες συνεργασίες έβγαζαν όμορφες φάσεις και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά προηγούμενοι με 35-18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά με  χαρακτηριστικά ναι μέχρι το εικοστό πέμπτο λεπτό το επιμέρους σκορ ήταν 5-2. Στην πορεία οι παίκτες της Erma First εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα που επέδειξαν οι γηπεδούχοι, και κατάφεραν με ένα σερί 6 πόντων θα κατεβάσουν μια διαφορά η οποία όμως ήταν πλέον σε πολύ μεγάλα επίπεδα με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 50-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και η φιλοξενούμενοι συνεχώς έδειχναν τη διάθεση τους να παλέψουν το παιχνίδι η παραγωγικότητα δεν ήταν με το μέρος τους. Από την άλλη οι αντίπαλοί τους συνεχώς πλήγωνα την άμυνά των φιλοξενούμενων που έβλεπα να βρίσκονται πίσω με 58-30 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά εμφανώς κουρασμένοι και οι 2 δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν μια σωστή αμυντική συνοχή κ το οποίο φυσικά ευχαρίστησε τους παρευρισκόμενους.