20/12/2022 19:00 Shipping League 22/23 8 40'

EastMed1112151266
Minerva Marine2312131850

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της  8ης αγωνιστικής μεταξύ της Εastmed και της Minerva Marine, oi πρώτη κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξα να μην αμυνθούν man to man  για να αντιμετωπίσουν την αντίπαλη επιθετικότητα. Οι παίκτες και τα 2 πλευρών ξεκίνησαν δυναμικά με τους γηπεδούχους ωστόσο να κάνουν τη διαφορά και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Minerva Marine, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο επιθετικό ρυθμό όντας άστοχοι και έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου 23-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας συνέχισε να είναι πολύ γρήγορος κάτι το οποίο βόλευε τις επιθέσεις οι οποίες συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα και να μετατρέπουν το σκορ σε 29-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Eastmed, πίεζαν αμυντικά και ταυτόχρονα κατάφεραν να εξασφαλίζουν εύκολα επιθετικά ριμπάουντ που τους βοήθησαν να αυξήσουν τη διαφορά τους και να προηγούνται με 35-23 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων ανέκαμψαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά θέλοντας να δείξουν την πρόθεσή τους να είναι απειλητικοί καθώς βρίσκονταν πίσω με 38-30 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως η πολύ δυνατή τους άμυνα που τους έφερε σε αυτή τη θέση δεν κατάφερε να έχει συνέχεια και δεχόμενοι 10 πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου ξανάβρέθηκαν να κυνηγούν τους αντιπάλους τους με διψήφια διαφορά 48-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Eastmed, κλείδωσαν για αυτούς τη νίκη η οποία με ένα σερί 11-3 βρέθηκε να προηγείται με σημαντική διαφορά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Tο ίδιο σκηνικό παρέμεινε μέχρι το τέλος, όπου οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και κατέκτησαν το ροζ φύλλο με σκορ 66-50.