52 - 69

30/06/2022 22:00 Play Off Shipping League A 21/22 40'

Minerva Marine1512101452
EastMed1915152069

Στον τελικό της Shipping League μεταξύ της Minerva Marine και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-69.

Στην αρχή του αγώνα, οι άμυνες και των 2 ομάδων ήταν προσανατολισμένες σε man to man σχηματισμό για την θωράκιση τους στη προσπάθεια να βγουν πρωταθλητές. Η ομάδα που έκανε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη που ήταν μπροστά με 0-4 στα πρώτα 2 λεπτά αλλά η γηπεδούχος ομάδα απάντησε και το σκορ ήταν 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-19.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι παίκτες και των 2 ομάδων έδειξαν πόσο ισάξιοι είναι έχοντας ισορροπημένο σκορ για αυτό το διάστημα το οποίο ήταν 23-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Eastmed βελτίωσαν την άμυνα τους δίνοντάς τους τη δυνατότητα να αυξήσουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-34

Στο 3o δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έμειναν  χωρίς σκορ για 2 λεπτά καταφέρνοντας αργότερα να σημειώσουν σερί 4 πόντων το οποίο όμως δεν στάθηκε ικανό να τους κάνει ανταγωνιστικούς και το σκορ ήταν 34-41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι άμυνες έγιναν πιο επιθετικές κυρίως από τους γηπεδούχους που δέχονταν σκορ από βολές  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-49.

Στο 4o δεκάλεπτο, οι πόντοι που η Minerva σημείωνε δέχονταν απάντηση στερώντας τη δυνατότητα να βρεθούν πιο κοντά και το σκορ ήταν 47- 59 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αποφασιστικά και εξασφάλισαν το πρωτάθλημα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-69.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)