12/05/2019 17:30 Play Off Elite League 18/19 40'

Elpen92131649
Deree197191863

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της ELPEN και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, με τα ποσοστά όμως να είναι σχετικά χαμηλά, οι επιστροφές καλές και από τις δύο ομάδες και το σκορ 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί τρίποντα του Ελέζογου Δ. και συνολικά 10 συνεχόμενους πόντους από τον ίδιο το DEREE πήρε διψήφια διαφορά, με την ELPEN να μην βελτιώνει την επιθετική παραγωγή της και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 9 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ELPEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά και κυριάρχησαν κυριολεκτικά στο 2ο Δεκάλεπτο αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης στο 2ο Ημ/ιχρονο και δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και τους παίκτες του DEREE να επιβάλλουν γρήγορο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρουν και να διατηρήσουν στο 3ο και 4ο Δεκάλεπτο τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκαλτσής Π., Ορφανός Ε.