54 - 74

06/04/2019 15:30 Elite League 18/19 18 40'

Elpen151291854
Eurobank1720211674

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις αλλά η ELPEN μπήκε πιο δυνατά με σερί 0 – 5, η EUROBANK με καλή κυκλοφορία της μπάλας και 2 σερί τρίποντα απάντησε με δικό της run 3 – 10 και το σκορ έγινε 8 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι οργανωμένο παιχνίδι, με τον Ζορμπά Θ. με 2ο τρίποντο του να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές χαρακτηρίστηκαν από ορθολογικό μπάσκετ με πολύ καλή παραγωγή από assist, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ELPEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα έμειναν πίσω στο τέλος του ημιχρόνου (το οποίο έκλεισε με σκορ 27 – 37) και δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο του 2ου ημιχρόνου και τους παίκτες της EUROBANK να κυριαρχούν κυριολεκτικά στο 2ο και 3ο Δεκάλεπτο εκτινάσοντας την διαφορά σε 20+ πόντους και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας καθώς και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας, Τηγάνης Ι.