65 - 58

08/03/2024 22:00 Shipping League B 23/24 14 40'

Enesel2018151265
Costamare1512141758

Πιο δύσκολα από ότι ίσως υπολόγιζε η ομάδα της ENESEL συνέχισε την αήττητη πορεία της στην Shipping League B κερδίζοντας την ουραγό της βαθμολογίας ομάδα της COSTAMARE με 65-58. Με ρεκόρ 9-0 η ENESEL καλπάζει προς την κορυφή, με τις υπόλοιπες ομάδες να έχουν το λιγότερο από 3 ήττες. Η COSTAMARE πολέμησε απέναντι στους σπουδαίους αντιπάλους της και παραλίγο να κάνουν την έκπληξη και να διπλασιάσουν τις νίκες τους, με το ρεκόρ τους όμως να είναι πολύ χαμηλό (1-9).

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο καθώς στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν πολύ υψηλό (11-10) με την COSTAMARE να είναι πολύ ανταγωνιστική. Ο ρυθμός τους κάπως έπεσε όμως για το 20-15 του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την ENESEL και ειδικά το πρώτο κομμάτι (30-17) με την COSTAMARE να βρίσκει κάποια σουτ και να μειώνει σε 38-27 στο ημίχρονο.

Η COSTAMARE μείωσε μέχρι τους 8 στην τρίτη περίοδο (41-33) με τους γηπεδούχους όμως να έχουν τις απαντήσεις για το 53-41, μια διαφορά που τους έδινε μεγάλο πλεονέκτημα πριν την τελευταία στροφή του αγώνα.

Ο εκπληκτικός Javier της COSTAMARE έκανε μεγάλη προσπάθεια να κάνει την ανατροπή πετυχαίνοντας 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο, όμως η έμπειρη ομάδα της ENESEL κατέκτησε σχετικά εύκολα την ένατη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Μαρκόπουλος και Λάιος πέτυχαν από 25 πόντους κυριαρχώντας στο παρκέ. Ο Javier με 29 πόντους έκανε ότι μπορούσε για το ροζ φύλλο αγώνος.