74 - 84

13/05/2024 22:00 Shipping League B 23/24 18 40'

Enesel2016142474
Diana2127191784

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της DIANA με το εντυπωσιακό 74-84 επί της αήττητης ομάδας της ENESEL υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της  Shipping League B. Με ρεκόρ 7-5 η DIANA πολεμάει ακόμη να μπει στην τετράδα, έδειξε όμως πως στην καλή της μέρα μπορεί να κερδίσει οποιοδήποτε αντίπαλο. Η ENESEL με ρεκόρ 10-1 παραμένει φαβορί για την κορυφή, μαζί όμως με τον αγώνα κυπέλου έχασε 2 αγώνες σε 1 εβδομάδα, δείχνοντας να μην πατάει καλά μετά τη διακοπή του Πάσχα.

Ισορροπία είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε δυνατά και ανταγωνιστικά τον αγώνα με τι επιθέσεις να πρωταγωνιστούν. Το ματς είχε πολύ ένταση και αρκετά φάουλ με την ENESEL να σκοράρει τους 9 από τους 20 πόντους της από τη γραμμή των βολών και τη DIANA από τη μεριά της να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι είτε από την περιφέρεια, είτε από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε η ομάδα της DIANA, η οποία έκανε το τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο με 27 πόντους! Η ένταση της, η κυκλοφορία της μπάλας και οι επιλογές της ήταν υποδειγματικές και με το επιμέρους 16-27 βρέθηκε στο +12 στο ημίχρονο (36-48).

Η ENESEL προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση στην επανάληψη, όμως τα τρία σερί τρίποντα του Ντούνη εκτόξευσαν και άλλο τη διαφορά (50-67) με τη DIANA να φαίνεται να καθαρίζει την υπόθεση νίκη από νωρίς.  Όμως η ENESEL κατάφερε με ένα σερί 10-0 να κάνει εκ νέου ντέρμπυ το παιχνίδι. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 5 πόντους (67-72), με τη DIANA όμως να μην επιτρέπει στην αντίπαλο της να πλησιάσει παραπάνω χάρη στην καλή της επίθεση και τη ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών!

Πραγματικά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το εξαιρετικής ποιότητας αγώνα!

Ο Καρτάνος εκπληκτικός με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ! Σταυροπιερράκος, Καψής και Ντούνης ακολούθησαν σε απόδοση. Ακσεχέρογλου και Μαρκόπουλος οι καλύτεροι για την ENESEL.

Ακσεχέρογλου Δ. (Παίκτης – Προπονητής ENESEL)