55 - 45

16/06/2023 22:00 Play Off shipping League B 22/23 40'

Enesel189171155
Onassis86181345

Στον ημιτελικό μεταξύ της Enesel και της Onassis Group οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 55-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις που οργανώνονταν ήταν πετυχημένες κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά προηγούνταν με σκορ 12-4. Στη συνέχεια αν και οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, η επιθετική τους αποτελεσματικότητα δεν τους βοηθούσε στο σκοπό τους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να δυσκολεύουν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους καθώς οι προσπάθειές τους ήταν υπό πίεση. Έτσι μέχρι τα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 4-4. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πλευρά της Enesel ήταν ελαφρώς καλύτερη από την αντίστοιχη της Onassis Group και βασιζόμενη στον αιφνιδιασμό ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (27-14).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Onassis Group αναδιοργανώθηκαν και παίζοντας με ψυχραιμία και συγκέντρωση, κατέβασαν τη διαφορά και βρίσκονταν πίσω με 32-25 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Enesel επανήλθαν και αφού αρχικά αποκατέστησαν τη διαφορά στους 10 πόντους (38-28), κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (44-32).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους για τη νίκη και το κατάφεραν αφού με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς έδωσαν τρομερό ενδιαφέρον στον αγώνα με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι 48-45. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Enesel, έδειξαν ψυχραιμία και βρίσκοντας τις σωστές λύσεις τη σωστή στιγμή ήταν εκείνοι αυτοί που πήραν τη νίκη.