67 - 55

03/12/2023 20:00 Shipping League B 23/24 4 40'

Enesel1416181967
Technomar2015071355

Το 2/2 έκανε η ομάδα της ENESEL μετά τη νίκη της με 67-55 επί της πολύ δυνατής ομάδας της TECHNOMAR. Το παιχνίδι ήταν πολύ θεαματικό, με υψηλό σκορ και όμορφα καλάθια με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως θα πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα της SHIPPING LEAGUE B.

Καλύτεροι ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Μετά το αρχικό 10-7 για την ομάδα της ENESEL οι παίκτες της TECHNOMAR ανέβασαν την απόδοση τους, έβαλαν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και με τον Σταυρόπουλο πρωταγωνιστή πέρασαν με 14-20.

Τα τρίποντα του Λαϊου έφεραν γρήγορα τους γηπεδούχους και πάλι κοντά στο σκορ (22-22) όμως η TECHNOMAR απάντησε με τρίποντα των Σταυροπουλο και Μαμαλάκη. Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά με την TECHNOMAR να κρατάει την πρωτοπορία με 30-35.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της ENESEL. Με καλή άμυνα που έκλεισε τους χώρους και με τους Μαρκόπουλο και Τσιάτσιο να σκοράρουν οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ (37-35) με το επιμέρους 18-7 του δεκαλέπτου να τους βάζει σε θέση οδηγού στην έναρξη της τέταρτης περιόδου (48-42).

Η ενέργεια των παικτών της ENESEL διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και στην τέταρτη περίοδο. Τα 2 τρίποντα του Μαρκόπουλου έδωσαν διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του με το τελικό 67-55 να έρχεται δίκαια παρά τις προσπάθειες του Αγγελόπουλου.

Καλύτεροι για τους νικητές οι Μαρκόπουλος και Τσιάτσιος με 22 πόντους έκαστος. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Λάιος και Γιαννόπουλος. Σταυρόπουλος, Σαρδής και Μαμαλάκης οι καλύτεροι για τους ηττημένους.