54 - 63

03/04/2024 22:00 Super League 23/24 17 40'

Entersoft1613091654
Deloitte1315201563

Έκλεισε την πρωτιά η ομάδα της DELOITTE με τη νίκη της με 54-63 επί της ομάδας της ENTERSOFT στο ντέρμπυ της Super League! Η DELOITTE έχει ρεκόρ 10-2, η ENTERSOFT 8-4 και η GRANT THORNTON 7-3, με τη DELOITTE να έχει κάνει από δύο νίκες με τους βασικούς αντιπάλους της και να υπερτερεί σε κάθε ισοβαθμία.

Το παιχνίδι στην ουσία κρίθηκε στην ποιότητα της DELOITTE και στις απουσίες της ENTERSOFT, η οποία είχε μόλις 6 παίκτες στη διάθεση της για να αντιμετωπίσει τους πρωτοπόρους της κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, με πάθος και αποφασιστικότητα, καταφέρνοντας να πάρουν και να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα. Με πιεστική άμυνα man to man περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων τους για το  16-13 στο δεκάλεπτο αλλά κυρίως το 24-15 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η DELOITTE μετά από time out μπήκε πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα, πίεσε παραπάνω στην άμυνα και κατάφερε να χτίσει κάποια μικρά σερί και να μειώσει σε 29-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο κρίσιμο. Η DELOITTE συνέχισε την πιεστική της άμυνα, βρήκε κάποια εύστοχα τρίποντα και με τον Μοσκοφόγλου πρωταγωνιστή μέσα στη ρακέτα να κάνει το επιμέρους 9-20 και να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +10 (38-48). Η ENTERSOFT των λίγων επιλογών έδειχνε να μην έχει την απαραίτητη ενέργεια να ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων της σε όλη το σαραντάλεπτο. Προσπάθησε για την ανατροπή στην τελική ευθεία του αγώνα, όμως δεν κατάφερε ποτέ να γίνει απειλητική με την DELOITTE να κατακτά εύκολα τελικά τη νίκη.

Ο Μοσκοφόγλου MVP του αγώνα με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ. Χατζής και Τσάτσος ακολούθησαν σε απόδοση. Δανούσης, Καραδήσογλου και Καραγιαννίδης οι καλύτεροι για την ENTERSOFT.