46 - 39

01/02/2023 20:30 Super League 22/23 1 40'

Entersoft121381346
The Newtons71191239

στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της The Newtons, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-39.

Στην αρχή του αγώνα επέκταση και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν το προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα η οποία έκανε ένα λίγο καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 6-7. Στη συνέχεια οι λάθος πάσες των παικτών τις προπορευόμενες της ομάδας έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες της Entersoft με γρήγορες πάσες να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να προηγούνται με 12-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της The Newtons, ανασυγκροτήθηκαν και παίζοντας με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους 14 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Entersoft, δεν πτοήθηκαν, αντιθέτως βρήκαν το κίνητρο για να βελτιώσουν το παιχνίδι τους και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 25-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της The Newtons εμφάνισαν ένα καλύτερο πρόσωπο και στις 2 πλευρές του παρκέ και κατάφεραν να πλησιάζουν τους αντιπάλους τους στο 29-25 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι καλές άμυνες κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων κράτησαν την παραγωγικότητα σε χαμηλά επίπεδα και τους έδωσαν τη δυνατότητα να μπουν με ένα καλό προβάδισμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα (33-27).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες, παίζοντας με  μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι κατάφεραν να πληγώνουν συνεχώς τις αντίπαλες άμυνες οι οποίες δεν μπορούσαν να βοηθήσουν κάποια από τις 2 πλευρές στο να αλλάξει τις ισορροπίες. Το σκορ, με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 42-37. Στα επόμενα λεπτά το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και οι παίκτες της Entersoft, δίνοντας πολύ μεγάλο βάρος στη δική τους άμυνα κατάφεραν να δεχτούν μόλις ένα καλάθι από τους αντιπάλους τους και έτσι να πάρουν μια σημαντική νίκη για εκείνους.