12/01/2023 19:30 Shipping League 22/23 9 40'

Erma First13712537
Kyklades Maritime1715131560

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Ermafirst και της οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σχολείο διαμορφώνει το τελικό 37-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι ομάδες για τα πρώτα 2 λεπτά ήταν πολύ νωθρές χωρίς να καταφέρουν να βρουν το στόχο. Εκείνη όμως η οποία γενικότερα είχε ένα καλύτερο ξεκίνημα ήταν οι φιλοξενούμενη όπου στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 3-10. Στην πορεία όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους,εξανάγκασαν τους αντιπάλους τους στο λάθος και μείωσαν το σκορ στο 13-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να παίξουν πιο συγκεντρωμένα όπου με τη βελτίωση της άμυνάς τους, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε βιαστικές επιθέσεις που αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 14-23. Στην πορεία το γρήγορο γύρισμα της μπάλας έδειξε τις διαθέσεις των παικτών της Kyklades να βγάλουν ενέργεια στο παρκέ που τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 20-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ermafirst, επανήλθαν με νέες ιδέες κυρίως στο αμυντικό σκέλος που έκοψαν την πολλή επιθετικότητα και μείωσαν το σκορ έστω και οριακά το οποίο ήταν 26-37 στα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν την ίδια αμυντική προσήλωση και η ταυτόχρονη βιασύνη τους στην επίθεση επανέφερε τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32-45.

Στα τελευταία κομμάτια του αγώνα και οι 2 ομάδες επικεντρώθηκαν στην αμυντική τους προσήλωση ως μέσο επίτευξης της νίκης. Αυτό όμως βόλεψε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κατάφεραν να μην χάσουν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με 35-49 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Kyklades, πάτησαν το γκάζι στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν μια νίκη με διαφορά που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)