05/04/2022 19:00 Shipping League 21/22 17 40'

Erma First138132256
Kyklades Maritime232191164

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της  Ermafirst και της Kyklades οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-64.

Στην αρχή του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες παρατάχθηκαν με σχηματισμό ζώνης. Στη πράξη όμως οι άμυνες ήταν ανοικτές και δέχονταν εύκολα διεισδύσεις με άσχημα τελειώματα και το σκορ ήταν  7-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους με κλεψίματα και της επιθετικής του δραστηριότητας που περιείχαν αιφνιδιασμούς. Οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους έκαναν πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-23.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι επιθετικά και αδυνατούσαν να φανούν εύστοχοι και έμειναν χωρίς σκορ για 4 λεπτά τη στιγμή που πληγώνονταν από τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων τους υπολειπόμενοι με 20 πόντους στα μισά της περιόδου (13-33). Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα βασιζόμενοι στη πιεστική τους άμυνα και εύκολα καλάθια με γρήγορες επιθέσεις με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Ermafirst συνέχισαν τις λανθασμένες επιθετικές επιλογές αφού με κακές πάσες και βεβιασμένα σουτ μη μπορώντας να εκμεταλλευτούν τη χαλάρωση των αντιπάλων τους που δοκίμασαν πολλά σουτ από τη περιφέρεια. Το σκορ ήταν  25-48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Kyklades, για τα επόμενα 3 λεπτά διέπραξαν πολλά λάθη και έδειχναν μικρή διάθεση για σκοράρισμα και μαρκάρισμα που τους κρατούσε σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-53.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμφανίζονται με πολλή ενέργεια και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με ελεύθερα τρίποντα  και το σκορ ήταν 46-61 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι με δυνατή άμυνα που περνούσε τα όρια του φάουλ και  τους βοήθησε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56-64.