07/12/2021 19:00 Shipping League 21/22 6 40'

Erma First10138637
Minerva Marine191181654

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 6ης  Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Ermafirst και της  Minerva οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-54

Στο 1ο δεκάλεπτο η Minerva μπήκε δυναμικά και κατάφερε να πάρει μια διψήφια διαφορά απο νωρίς με το σκορ να διαμορφώνεται στο 4-14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν  ένα σερί 4-0 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις σημείωναν πόντους εκατέρωθεν, κρατώντας παράλληλα τη μεταξύ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα με το σκορ να ειναι 10-22 στα μέσα της περιόδου. Στη συνέχεια της περιόδου , η Ermafirst μέσα από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας“ βρήκε τις απαντήσεις στα τρίποντα της Minerva και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά εκ νέου , με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με ένα σερί 12-0 που τους έβαλε σε θέση οδηγού κατά 3 πόντους δίνοντας χαρακτήρα derby με την υπόσχεση μιας μεγάλης ανατροπής. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους καταφέρνοντας τη δική τους αντεπίθεση σκοράροντας 8 αναπάντητους πόντους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31-38.

Το 4ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τη Minerva να μην αφήνει το πόδι της από το γκάζι προσθέτοντας άλλους 6 πόντους στο σακούλι της  φτάνοντας τους 44 έναντι 31  με 5 λεπτά για το σφύριγμα της λήξης. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να καλύψουν το handicap, παρουσίασαν εμφανή σημάδια κούρασης και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα  με το παιχνίδι  να κλείνει με σκορ 37-54.