40 - 67

07/03/2023 20:30 Shipping League 22/23 17 40'

Erma First510101540
Tsakos Group1617171767

Στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Erma First και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-67.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Οι παίκτες των γηπεδούχων εμφάνισαν νωθρή εικόνα σε άμυνα και επίθεση και έτσι στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 0-9. Στη συνέχεια ωστόσο βελτίωσαν την απόδοσή τους και βρήκαν σκορ χωρίς όμως να κατεβάσουν τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 5-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο σε μια προσπάθεια ανακατέματος της τράπουλας οι παίκτες της Erma First άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη. Η επιλογή αυτή δεν στέφθηκε με επιτυχία αφού οι παίκτες της Tsakos Group,έβρισκαn το δρόμο προς το καλάθι τους και αύξησαν τη διαφορά περαιτέρω (13-25) στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η επίθεση των γηπεδούχων φαινόταν ότι αντιμετώπιζε μεγάλες δυσκολίες και το σερί 6 πόντων που δέχτηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τους έφερε σε πολύ δύσκολη θέση για τη συνέχεια (15-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Tsakos Group με σωστή αμυνα συνέχιζε να προκαλεί τα λάθη των αντιπάλων και προηγούνταν 17-41 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία αν και τα λάθη ήταν συχνό φαινόμενο κατά τη διάρκεια του αγώνα ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος δείγμα της δίψας των ομάδων για μπάσκετ. Το τέλος της τρίτης περιόδου είχε στέψει ουσιαστικά νικητές τους φιλοξενούμενους με το σκορ να είναι 25-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι επιθέσεις συνέχισαν να είναι παραγωγικές και να προσφέρουν θέαμα στους παρευρισκόμενους όπου μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 30-57 στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Erma First προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά η προσπάθεια τους περιορίστηκε στο επί μέρους 10-10 μέχρι τη λήξη.