43 - 36

11/02/2024 19:30 Commercial League B 23/24 11 40'

etraveli group126141143
Techpassion10651536

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της E TRAVELI GROUP στο ντέρμπυ της τετράδας απέναντι στην ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Commercial League B. Το τελικό 43-36 έφερε την E TRAVELI GROUP στο 4-4 και την ΤΕΚΑΠΣΙΟΝ στο 5-5, με την ΤΕΚΑΠΑΣΙΟ να κρατάει τη διαφορά των 10 πόντων από τη νίκη της στον πρώτο γύρο και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία. Σε μια κατηγορία που κάτω από την πρωτοπόρο ομάδα της VODAFONE γίνεται τρομερή μάχη ανάμεσα σε 5 ομάδες για το πλασάρισμα στην τετράδα!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι άμυνες παίζανε πρωταγωνιστικό ρόλο, με την E TRAVELI GROUP να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από 2 κατοχές. Το πεντάλεπτο ήταν 7-5 και το τέλος του δεκαλέπτου 12-10.

Η αστοχία συνεχίστηκε πιο έντονα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει από ένα καλάθι τα πρώτα πέντε λεπτά (14-12) και συνολικά από 6 πόντους για το 18-16 του ημιχρόνου.

Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν η αρχή της επανάληψης με την E TRAVELI GROUP να έχει πιο σωστές επιλογές στην επίθεση, καλύτερη κυκλοφορία, και να τρέχει ένα 9-2 για το 27-18. Το δεκάλεπτο έληξε με 32-21, μια διαφορά αρκετά μεγάλη για τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Η ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ προσπάθησε με πάθος για την ανατροπή, όμως η E TRAVELI GROUP δεν έχασε την ψυχραιμία της στην πίεση των αντιπάλων της, έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα, δεν κατάφερε όμως να κρατήσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το τελικό 43-36 να είναι δίκαιο.

Τσεκούρας, Dela Cruz και Αμαργιανός κορυφαίοι για τους νικητές, ο Κουτρουμάνος καλύτερος για την ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ.

Αμαργιανός Παναγιώτης (Παίκτης e-traveli group)