29/02/2024 20:00 Commercial League B 23/24 13 40'

etraveli group1514190957
Vodafone0610111340

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Εμφατική νίκη πέτυχε η ομάδα της E-TRAVELI GROUP επί της ομάδας της VODAFONE με 57-40. Φαίνεται πως η E-TRAVELI GROUP έχει βρει το «κουμπί» της VODAFONE καθώς την έχει υποχρεώσει στις 2 μοναδικές της ήττες στη φετινή σεζόν, καθώς έχει ρεκόρ 9-2, παραμένοντας στην κορυφή της Commercial League B, με την E-TRAVELI GROUP να έχει ρεκόρ 6-4, να δείχνει όμως έτοιμη να κερδίσει τον οποιονδήποτε στα play off.

Πραγματικά η E-TRAVELI GROUP κυριάρχησε τα τρία πρώτα δεκάλεπτα στο παρκέ απέναντι των πρωτοπόρων της κατηγορίας. Με τρομερή αμυντική προσήλωση και υπομονή στην επίθεση πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και δεν το έχασε ποτέ. Η VODAFONE είχε μεγάλο πρόβλημα να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων της και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 6 πόντους (15-6).

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου φάνηκε η VODAFONE να βρίσκει κάπως το καλό της πρόσωπο μειώνοντας σε 21-16, όμως η E-TRAVELI GROUP με ένα σερί 8-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά για το 29-16 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η E-TRAVELI GROUP κλείδωσε τη νίκη! Η ενέργεια της ήταν αυτή που καθόριζε τον αγώνα, με την άμυνα της να συνεχίζει να είναι υποδειγματική και την επίθεση της να έχει καλή κυκλοφορία και ώριμες επιλογές. Η διαφορά έτσι έφτασε τους 19 πόντους (48-27) με τη VODAFONE να βγάζει μικρή αντίδραση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από να μειώσει στο -17.

Τσεκούρα και Αμαργιανός καλύτεροι για τους νικητές, ο Δημητρόπουλος για την VODAFONE.

Αμαργιανός Παναγιώτης (Παίκτης Ε-Traveli Group)