20/12/2018 21:15 Super League B 18/19 8 40'

Frezyderm1112202568
EY91620752

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ματς για 3 περιόδους είχαμε στο κλειστό της Νέας Πεντέλης με την EY να μην βγαίνει καθόλου στην 4η περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-7 η Frezyderm να δίνει διαστάσεις σε μια πολύ πολύ δύσκολη νίκη.Το ματς ξεκίνησε νευρικά και ισορροπημένα με τις 2 ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν σκορ και να κλείνουμε την πρώτη περίοδο στο 11-9 κυρίως με καλάθια μέσης απόστασης και μέσα από το ζωγραφιστό.Η κυκλοφορία βελτιώθηκε αρκετά στη συνέχεια και η ΕΥ με τον Κοκαράκη σε ρόλο κυρίως δημιουργού αυτή την φορά να μοιράζει παιχνίδι σε Σοφρώνη και Δερμιτζιώτη κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και από το 20-13 να μπει στο ημίχρονο προηγούμενη με ένα καλάθι,23-25  καθώς μετά τα καλάθια του Χαριτόπουλου η επίθεση της FREZY κόλλησε.Στην 3η περίοδο παρακολουθήσαμε πολύ όμορφο μπάσκετ και με την ΕΥ να κρατάει το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του με μικρά σερί να ανοίγει την διαφορά αλλά την FREZY να έχει πάντα απαντήσεις.Ενδεικτικό είναι ότι το 23-29 έγινε 31-32,το 31-32 έγινε 31-39 για να κλείσουμε την περίοδο στο 43-45,αφου με επιμέρους σκορ 20-20 δεν άλλαξε κάτι και οι 2 ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία με διαφορά ενός καλαθιού.Κάπου εκεί όμως η ομάδα της EY έμεινε.Ή μάλλον για να μην αδικούμε και την φοβερή αμυντική λειτουργία της Frezyderm που με εκπληκτικό σερί 14-0 καθάρισε το ματς και επέτρεψε στους αντιπάλους της να σκοράρουν μετά από 6:30 λεπτά παιχνιδιού και μάλιστα από βολές.Σε εκείνο το διάστημα η ΕΥ είχε πρωταγωνιστές τον Μαυρομάτη και τον Χαριτόπουλο που έτρεξε αρκετά στο ανοιχτό γήπεδο με την ΕΥ να πετυχαίνει μόλις ένα σουτ 3 πόντων και 4 πόντους από βολές να αδικεί την προσπάθεια που έκανε σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.Ήταν μια δίκαιη νίκη για την FREZY αλλά σε καμία περίπτωση το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Διαιτητές:Μακρής,Παπαχρήστου