04/11/2018 17:30 Super League B 18/19 1 40'

Frezyderm1515191665
Φ.Σ.Α.1315181460

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Σε ένα πολυ δυνατό και μπασκετικό ματς η Frezyderm πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ομάδα του Φ.Σ.Α με 65-60. Η ομάδα του Φ.Σ.Α με οργανωτή τον Τσίγκρα και εκτελεστή τον Πλακογιαννάκη προσπάθησε να παρει κεφάλι στο σκορ αλλα η ομάδα της Frezy ακουμπόντας την μπάλαστο ζωγραφιστό στον Μαυρομάτη είχε πάντα τις απαντήσεις και με 2 βολές του Ψαρρου στο τέλος της περιόδου κατάφερε να κλέσει προηγούμενη με 15-13. Στα ίδια μηκη κύματος κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο με Πλακογιαννάκη να δίνει σκορ στο ανοιχτο γηπεδο για την ομάδα του αλλά τα πολλά φαουλ της ομάδος του coach Σαμιου,σε συνδιασμό με την ευστοχία απο τη γραμμή των βολών του Μεταξα επέτρεψαν στην Frezy να βρεθεί μπροστα με 30-28 στην ανάπαυλα. Η Φ.Σ.Α ξεκίνησε με 7-0 σερί την 3η περίοδο,στέλνοντας το σκορ στο 30-35,αλλά καπου εκεί και μετά απο timeout η ομάδα της Frezy παρουσιάστηκε με άλλο πρόσωπο και με τον Γκοτση που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν άποντος να αναλαμβάνει δραση και με συνεχόμενους πόντους να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου με 49-46. Η 4η περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε και η 3η. Με την Frezy πιο σοβαρή και με σωστές επιλογες σε άμυνα και επίθεση καταφερε να παρει μια μικρη διαφορά 5-6 πόντων. 8:30 πριν την λήξη ειχαμε αποβολή του Σαρλη ,ο οποίος ειχε βοηθήσει αρκετα μέχρι εκείνο το σημείο και επιθετικά αλλα κυρίως αμυντικά με την ενέργεια του,με δευτερο αντιαθλητικό φάουλ κατι που θα μπορούσε να διαταράξει τις ισορροπίες. Ο Πλακογιαννάκης πήρε πολλές κακές προσπάθειες στην συνέχεια γιατι κουράστηκε αρκετά και η Frezy κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος δίκαια με 65-60.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Ρεμουντάκης

Δηλώσεις προπονητών/παιχτών

Μαυρομάτης Β.(παίκτης Frezyderm) : “Ήταν ένα δύσκολο ματς,ένας αξιόλογος αντίπαλος,κάναμε ότι μπορούσαμε και κερδίσαμε.Το θέλαμε πολύ.”

Σάμιος Π.(προπονητής Φ.Σ.Α) : Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι,οι αντίπαλοι μας έπαιξαν σε κάποιες στιγμές καλύτερα από εμάς και νίκησαν δίκαια.Τους αξίζουν συγχαρητήρια,ελπίζουμε στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε λίγο καλύτεροι.”