27/12/2018 21:10 Super League B 18/19 6 40'

Team1234OTT
Frezyderm121614141369
Mytilineos1918118662

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της FREZYDERM (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες)  και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίκησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά με 3 καλάθια σε transition του Καπαρελιώτη Ε. ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, η FREZYDERM ακολούθησε τον γρήγορο ρυθμό αλλά δεν ευνοήθηκε από αυτό και είδε το σκορ να είναι 4 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τις τελικές επιλογές να είναι γρήγορες και από τις 2 πλευρές και με αρκετές απόπειρες αιφνιδιασμών, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν διαφορά 2 – 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ με 3 σερί assist έκανε run 0 – 6 και πήρε διψήφιο προβάδισμα, το παιχνίδι παρέμεινε ίδιο, οι παίκτες της FREZYDERM δεν κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους αλλά βελτιώθηκαν αισθητά στα τελευταία 5 λεπτά και δεν επέτρεψαν να ξεφύγει η διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 28 – 37. Στο 3ο Δεκάλεπτο  το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις από την αρχή, η FREZYDERM ευνοήθηκε από αυτό και μείωσε σε 2 κατοχές αλλά οι αντίπαλοι τους κατάφεραν και διατήρησαν το προβάδισμα, οι άμυνες στα τελευταία λεπτά έγιναν όλο και πιο physical και το σκορ ήταν  42 – 48 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή γρήγορο παιχνίδι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανταγωνιστικό μπάσκετ, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και είχαν πιο καθαρές τελικές επιλογές, άσκησαν αμυντικά press στην μπάλα και με κλέψιμο και assist του Γκοτζή Ν. μείωσαν σε μία κατοχή, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ να είναι 49 – 52 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά η FREZYDERM και πάλι με καλύτερα πατήματα στο παρκέ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 54 – 54, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ και πάλι βασίστηκε επιθετικά σε isos και είχε αρκετά λάθη με το σκορ να διαμορφώνεται σε 54 – 56 με 2′ και 56 – 56 με 1′ στο οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει (παρότι και οι δύο είχαν ευκαιρίες) με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι άμυνες και πάλι είχαν τον πρώτο λόγο, οι επιθέσεις γρήγορες, τα ποσοστά χαμηλά, οι δύο ομάδες neck and neck και ο σκορ ήταν 58 – 58 με 3′, 60 – 61 με 2′ και 62 – 61 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με επιθετικό ριμπάουντ και μία βολή του Μαυρομάτη Β. το σκορ έγινε 63 – 61 με 25” και κατοχή ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ στην οποία κα αυτός με βολή έκανε το σκορ 63 – 62 με 19” και κατοχή FREZYDERM, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ αλλά οι γηπεδούχοι με μεγάλη ψυχραιμία του Ψαρρού Γ. από την γραμμή των βολών κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μελάς Ν. με  21 (2) και Ψαρρός Γ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καπαρελιώτης Ε. με 29 (2) και Μοσχοβής Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης Π., Παυλόπουλος Η.