47 - 52

01/04/2024 19:30 Commercial League A 23/24 17 40'

Generali151114747
OTE Cosmote201281252

Την τέταρτη σερί της νίκη πέτυχε η ομάδα του OTE COSMOTE νικώντας με 47-52 την ομάδα της GENERALI, παραμένοντας έτσι σε τροχιά τετράδας. Ο OTE COSMOTE με ρεκόρ πλέον 6-5  φορμαρίστηκε την κατάλληλη περίοδο δείχνοντας πως θα είναι σκληρό καρύδι στα play off. Η GENERALI έπεσε στο 4-4, συνεχίζοντας και εκείνη τον αγώνα για την τετράδα, μειονεκτώντας σίγουρα των αντιπάλων τους, καθώς είχαν χάσει και στον αγώνα του πρώτου γύρου!

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπυ με πολλές εντάσεις και πάθος και από τις δύο ομάδες. Και οι δύο ξεκίνησαν πολύ καλά και επιθετικά τον αγώνα (10-8 στο πεντάλεπτο) με τον OTE COSMOTE όμως να κάνει ένα ξέσπασμα και να παίρνει μια μικρή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (15-20).

Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει τους 7 πόντους (23-30)  με την GENERALI να μένει κοντά στο σκορ χάρη στην ευστοχία της στις βολές (26-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους γηπεδούχους. Με δυνατή άμυνα και ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών έτρεξαν ένα 14-8 και έφεραν το ματς στα ίσα, με τον OTE COSMOTE να έχει σοβαρό επιθετικό θέμα.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με την GENERALI να παίρνει κεφάλι στο σκορ (46-44), όμως τον OTE COSMOTE να βρίσκει το σθένος αλλά κυρίως την επιθετική ψυχραιμία να επανέλθει και με το κρίσιμο τρίποντο του Μπότσικα να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Κάνιαρης, Μπότσικας και Κανλής οι καλύτεροι των νικητών. Σφυρής, Βάγιας και Πέτσης οι καλύτεροι της GENERALI.