26/03/2024 22:00 Super League 23/24 16 40'

Team1234OTT
Grant Thornton141117151370
Deloitte181314121774

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην δεύτερη παράταση η ομάδα της DELOITTE ζευγάρωσε τις φετινές της νίκες επί της ομάδας της GRANT THORNTON και έγινε το απόλυτο αφεντικό για την κατάκτηση της πρώτης θέση στην Super League. Με ρεκόρ 9-2 και δύο νίκες είναι πλέον 2 νίκες μπροστά από την GRANT THORNTON που έχει ρεκόρ 7-3 και υστερεί σε πιθανή ισοβαθμία με την αντίπαλο της.

Το παιχνίδι είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα της φετινής Commercial League, ένα παιχνίδι που μύριζε play off, είχε τρομερό πάθος και μεγάλη επιθυμία και από τους δύο για τη νίκη. Με άμυνες man to man και μεγάλη ένταση σε άμυνα και επίθεση αλλά αργό tempo προσπάθησαν και οι δύο ομάδες να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Η DELOITTE έχοντας κάπως καλύτερα ποσοστά στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 14-18.

Η GRANT THORNTON ξεκίνησε να πιέζει σε όλο το γήπεδο οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε λάθη, όμως η αστοχία της στην επίθεση δεν της επέτρεψε να περάσει μπροστά με τη διαφορά να είναι στο καλάθι (21-23), με τη DELOITTE στη συνέχεια να βρίσκει την ηρεμία της και τις λύσεις στην πίεση και να καταφέρνει να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και σε διψήφια μεγέθη με το +6 του ημιχρόνου να φαντάζει λίγο (25-31).

Οι φιλοξενούμενοι κράταγαν την πρωτοπορία και τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 25 με το σκορ στο 31-40. Η GRANT THORNTON και πάλι όμως ανέβασε την πίεση της και με τους Καλαμπόκη (3 σερί καλάθια) και Σκρέμπο πρωταγωνιστές να φέρουν το ματς στα ίσα (40-40). Η DELOITTE αντέδρασε και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με το 42-45 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Η GRANT THORNTON κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά μετά το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στα τρίποντα των Τζαβάρα και Σκρέμπο (52-51) με τη DELOITTE όμως να βρίσκει τις λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Δευτεραίο, ο Σκρέμπος όμως συνέχισε το κρεσέντο του οδηγώντας το ματς στην παράταση (57-57).

Η DELOITTE πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ όντας πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα (59-63) με τρίποντο του Παπαδάκη και βολές του Μοσκοφόγλου. Ο συνήθης ύποπτος όμως Σκρέμπος με προσωπικά καλάθια έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσα (65-65) και να χρειάζονται άλλα 5 λεπτά για να λύσουν οι ομάδες τις διαφορές τους!

Πάλι η DELOITTE ξεκίνησε πιο δυνατά, έχοντας περισσότερες δυνάμεις (65-69), η GRANT THORNTON μείωσε προσωρινά στον πόντο (68-69), όμως οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα και ψυχραιμία από τις βολές πήραν την πολύτιμη νίκη.

Πραγματικά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το πολύ όμορφο παιχνίδι!

Τσάτσος, Δευτεραίος και Μοσκοφόγλου τριάδα φωτιά για τη DELOITTE. Ο Σκρέμπος εκπληκτικός με 33 πόντους για τη GRANT THORNTON.