42 - 61

22/11/2018 21:45 Commercial League A 18/19 4 40'

Intersport81641442
Cosmote e-Value265181261

Δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες η ομάδα της Cosmote e-Value κόντρα στην Intersport για τον πρώτο όμιλο της Commercial League,διευρύνοντας έτσι το ρεκόρ τους σε 3-0.

Η αποστολή της Intersport ήταν από την αρχή πολύ δύσκολη καθώς στο πλήρες ρόστερ της Cosmote είχε να αντιπαρατάξει μόλις έξι παίκτες.Ετσι διάλεξε την άμυνα ζώνης για όλο τον αγώνα ενώ ο coach Μαστροκωστόπουλος ενάλασσε την άμυνα του πότε σε ζώνη 2-3 και πότε σε man-to-man χρησιμοποιώντας παράλληλα όλους τους πάικτες που είχε στη διάθεσή του.

Σε έναν άτυπο διαγωνισμό τριών πόντων μετατράπηκε η πρώτη περίοδος αφού οι δύο ομάδες επέλεξαν στις περισσότερες επιθέσεις τους το μακρινό σουτ,με τους φιλοξενούμενους πάντως να δικαιώνονται για την επιλογή τους καθώς ευστόχησαν σε έξι προσπάθειες ( οι τρεις από τον Γεωργόπουλο).Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίστοιχη επίδοση και μοιραία η διαφορά άνοιξε νωρίς (8-26).

Στη β’ περίοδο όμως βγήκε αντίδραση από την Ιntersport.Παίρνοντας έναυσμα από την βελτιωμένη κατά πολύ περιφεριακή της άμυνα,δεν επέτρεψε στην e-value πολλά ελεύθερα σουτ αλλά και στην επίθεση γύρισε τη μπάλα με μεγαλύτερη υπομονή,πήρε σουτ με καλύτερες συνθήκες και κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά μέχρι το -7 (24-31),  κερδίζοντας την περίοδο με το άκρως τιμητικό 16-5 και όλα αυτά απέναντι στην αήττητη ως τώρα ομάδα του ομίλου.

Αυτό όμως φάνηκε να είναι το ταβάνι για την Intersport σε ό,τι αφορούσε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.Η κούραση άρχισε να κάνει δειλά δειλά την εμφάνισή της στους γηπεδούχους σε αντίθεση με την e-Value που είχε μόνιμα στο παρκέ φρέσκα πόδια.Μόλις ένα καλάθι με τον Πατάγια και άλλες δύο ελεύθερες βολές ήταν η συγκομιδή της ΙNTERSPORT κόντρα στο man-to-man της Cosmote στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ οι τελευταίοι παρουσίασαν μια αξιοσημείωτη πολυφωνία παίρνοντας σκορ από επτά διαφορετικούς παίκτες.

Έτσι, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 28-49,οι δύο προπονητές είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κατεβάσουν ταχύτητα στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Διαιτητές:Μακρής Γ.-Δέλδημος Β.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Καρράς Χρήστος ( παίκτης Cosmote e-Value )

Είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε αυτήν εδώ την παρέα και μπορούμε να αποδίδουμε το μπάσκετ που αποδίδουμε. Φέτος είμαστε πολύ καλύτεροι από πέρυσι,έχουμε πολύ καλύτερη χημεία μετά το προσαρμοστικό περσινό διάστημα που περάσαμε.Μπράβο στην ομάδα,οι αντίπαλοι ήταν άξιοι,πολύ δυνατοί.Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου”.