43 - 35

23/06/2023 20:30 Play Off Commercial League B 22/23 40'

Intralot61171943
Plantelt9912535

Στον τελικό της Commercial League B, η ομάδα της Intralot κέρδισε την Plantelt με σκορ 43-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες ήταν πολύ νευρικές και έκαναν λάθη όντας ταυτόχρονα άστοχοι και στις επιθέσεις τους αν και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι οι διαφορές μεταξύ τους ήταν πολύ μικρές με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά με την κάθε μια να σκοράρει απο ένα τρίποντο αλλά ο επιθετικός οίστρος κάπου εκεί σταμάτησε από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι έβλεπαν στα μισά της περιόδου τους αντιπάλους τους να προηγούνται με 11-17. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι παίκτες της Intralot απάντησαν και βήμα βήμα ροκάνισαν τη διαφορά πετυχαίνοντας στο ημίχρονο να είναι στο -1 (17-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο φυσική παρουσία στο παρκέ καθώς έμειναν στο μηδέν και είδαν τους αντιπάλους τους να ανατρέπουν τον αγώνα χάρη σε ένα σερί 5 πόντων μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Plantelt ανέκαμψαν και επανακτώντας την κυριαρχία του αγώνα κατάφεραν να έχουν μεγάλη παραγωγικότητα και να περιορίσουν την αντίστοιχη αντίπαλη. Έτσι εισήλθαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με μαξιλαράκι 6 πόντων (24-30).

Σε αυτό ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις εκτελέσεις τους και έδειχναν να μην επηρεάζονται από τις σκληρές μάχες που δίνονταν σε κάθε πλευρά του παρκέ. Τρέχοντας ένα σερί 10-2 υπέρ τους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν η ομάδα η οποία απέκτησε το χαρακτήρα του φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθώς οι αντίπαλοί τους είχαν ισχνή παραγωγικότητα και έτσι γιόρτασαν το πρωτάθλημα.