74 - 56

06/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 2 40'

Kaizen Gaming1423201774
Cosmote e-Value2011131256

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Kaizen Gaming και της Cosmote E-Value, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν μία κατά τα άλλα εύκολη πρόκριση με σκορ 74-56.

Οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων επέλεξαν αμυντικά να οργανωθούν με σχηματισμό ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να δοκιμάζουν οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενος η οποία βρίσκοντας το στόχο έξω από τη γραμμή των 6.25 βρισκόταν μπροστά με σκορ 4-15 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Kaizen Gaming, βρήκαν απαντήσεις μέσα από τις γρήγορες επιθέσεις για να κατεβάσουν τη διαφορά. Έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο -6 (14-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος, κάτι που βόλεψε τις επιθετικές αρετές των 2 ομάδων όπου διαρκώς έβρισκαν το στόχο και έδειχναν τη θέληση τους για την πρόκριση. Mέχρι να φτάσουμε στα μέσα της περιόδου είχαν ένα επιμέρους σερί 6 πόντους. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της γηπεδούχου άσκησαν πίεση σε όλο το γήπεδο που τους οδήγησε σε πολλά κλεψίματα που έπαιξε ρόλο στο να μείνουν οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας στο 0 για 2 λεπτά. Αυτός ο ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε και τους οδήγησε στο να ανατρέψουν τον αγώνα και να προηγούνται 37-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Kaizen Gaming, ανακάτεψε την τράπουλα και άλλαξε την άμυνά της σε man to man. Αυτό είχε διαφορά στην οικονομία του αγώνα αφού τους επέτρεψαν να αυξήσουν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα 46-36. Στην πορεία αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 5 πόντων που τους έδωσε τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 57-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η όποια κουβέντα για τον τελικό νικητή έκλεισε με την κούραση των φιλοξενούμενων να είναι εμφανής που επέτρεπε στους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά τους. Στο σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 64-48. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τίποτα να μην διεκδικείται από κάθε μία από τις 2 ομάδες ακόμα οι παίκτες έπαιξαν δίχως άγχος μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο προσφέροντας μεγάλο συνολικό σκορ.