53 - 47

10/05/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 4 40'

Kaizen Gaming1313131453
Σ.Υ.Τ.Α.910181047

Στον αγώνα μεταξύ της Kaizen Gaming και της Σ.Υ.Τ.Α οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 53-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αμύνονταν με σχηματισμό ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα η οποία εμφανίστηκε καλύτερη στον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-2. Στη συνέχεια με το ρυθμό του αγώνα να παραμένει αργός η παραγωγικότητα ήταν περιορισμένη με τους παίκτες να έχουν μέχρι το τέλος της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 7-7.

.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α άλλαξαν την άμυνά τους σε ατομική, κάτι που αποδείχθηκε λάθος επιλογή αφού οι αντίπαλοί τους ξέφυγαν στο σκορ με διψήφια διαφορά και προηγούνταν στα μισά της περιόδου με 20-9. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρίσκοντας το σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα 26-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος και ομάδες επιτίθονταν οργανωμένα η επιθετική δραστηριότητα ήταν μέτρια και κρατούσε τις ομάδες κοντά στο σκορ. Αυτό στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 31-23. Στην πορεία η πλευρά της Σ.Υ.Τ.Α απέκτησε ρυθμό και σκοράροντας τόσο από κοντά όσο και από μακριά έφερε τον αγώνα μέχρι τη λήξη της περιόδου σε απόσταση ενός καλαθιού (39-37).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που θα κρίνονταν όλα ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και να δείχνουν τη θέληση τους για την τελική επικράτηση. Το σκορ με 5 λεπτά που μπορούν για τη λήξη ήταν 46-44. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τις άμυνες να είναι σκληρές οι φιλοξενούμενοι έκανα την ανατροπή και προηγήθηκαν με 46-47. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και έτσι σε αυτό τον αγώνα θρίλερ δεν κατάφεραν να βγουν νικητές.