19/06/2024 21:45 Commercial League A Playoffs 23/24 1 40'

KPMG242291267
Generali131361042

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια εύκολη νίκη με 67-42 πέτυχε η ομάδα της KPMG επί της ομάδας της GENERALI στον εναρκτήριο αγώνα των play off της Commercial League A. Έτσι η KPMG πήρε την πρόκριση για την τετράδα και περιμένει το νικητή ΣΤΕΡΓΙΟΥ vs EASY EDUCATION για να μάθει τον αντίπαλο της. Η GENERALI από την έβδομη θέση της κατάταξης ήξερε πως είχε δύσκολο έργο απέναντι στη σπουδαία αντίπαλο της.

Η KPMG έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο. Με πλουραλισμό στην επίθεση, με ενέργεια και ένταση στην άμυνα από την αρχή του αγώνα επέβαλε το ρυθμό της και πήρε από την αρχή διαφορά. Ξεκίνησε με σερί 9-0 και 11-1 με τη GENERALI να πετυχαίνει 4 σερί τρίποντα μένοντας έτσι σχετικά κοντά στο σκορ (24-13).

Όμοια η εικόνα του αγώνα και στο δεκάλεπτο. Η KPMG κυριαρχούσε στο παρκέ, η GENERALI προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η επιθετικότητα και η ευστοχία της KPMG δεν της άφησε περιθώριο.  Το 46-26 του ημιχρόνου είχε ήδη καθορίσει το νικητή.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη, με την KPMG να μοιράζει το χρόνο σε όλους τους παίκτες της. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της GENERALI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της KPMG  να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά εύκολα τη νίκη και πρόκριση στην τετράδα!

Ο Δεληγιάννης κορυφαίος του αγώνα με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ. Αγγέλου, Καλλινίδης και Νταγκίνης ακολούθησαν. Ο Σφυρής κορυφαίος της  GENERALI