73 - 54

11/03/2024 20:30 Shipping League 23/24 13 40'

Kyklades Maritime192881873
Kyvernitis1212151554

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα της KYKLADES MARITIME συνέχισε την πορεία της προς την κορυφή κερδίζοντας με 73-54 την ομάδα του KYVERNITIS. Με ρεκόρ πλέον 8-2 η ομάδα της KYKLADES MARITIME  έχει κλειδώσει θέση στην τετράδα με τη μάχη να για την κορυφή να παραμένει ανοικτή ανάμεσα σε 4 ομάδες. Η ομάδα του KYVERNITIS έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, όμως παραδόθηκε τελικά στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους. Ο KYVERNITIS μπήκε δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 7-8 στο πρώτο πεντάλεπτο, με την περιφέρεια όμως των γηπεδούχων να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση για το 19-12 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η KYKLADES MARITIME έκανε αυτό στο οποίο είναι πολύ δυνατή, να τροφοδοτήσει τους ψηλούς της. Με τους Ζαχαρόπουλο και Μπούτα να κυριαρχούν μέσα στο ζωγραφιστό και την άμυνα τους να πιέζει σε όλο το γήπεδο η KYKLADES MARITIME έτρεξε ένα εντυπωσιακό 28-12 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +23 (47-24) κλειδώνοντας από νωρίς τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του KYVERNITIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να καταφέρουν να μειώσουν κάπως τη διαφορά αλλά στην ουσία να μην απειλήσουν ποτέ με ανατροπή και τους παίκτες της KYKLADES MARITIME  να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά εύκολα τη νίκη.

Ζαχαρόπουλος, Μπούτας, Κοκκινέλης και Κούρταλης μια τετράδα για μεγάλα πράγματα, ήταν και οι 4 διψήφιοι σε πόντους.  Τασίκας και Δελλατόλας  καλύτεροι για το KYVERNITI.

Κούρταλης Νικόλαος (Παίκτης Kyklades Maritime)